SAUNOVÁNÍ JE ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ

Pravidelné návštěvy sauny jsou velice prospěšné pro zdraví:

 • zvyšují obranyschopnost organismu,
 • mají pozitivní vliv na pokožku,
 • posilují kardiovaskulární systém.

FINSKÁ SAUNA

Při saunování jsou díky vysoké teplotě z těla vylučovány škodlivé látky, uvolňují se dýchací cesty, zklidňuje se činnost srdce, zmírňují se bolesti kloubů a svalů, celkově finská sauna navozuje zklidnění těla a mysli. Finská sauna není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem.

INFRASAUNA

Infrasauna funguje na jiném principu než klasická sauna. Infračervené světlo prohřeje tělo hluboko do svalové tkáně a tím dochází k intenzivnímu pocení již při teplotě 50 stupňů. Infračervené záření je vhodnou prevencí v době šíření chřipky (zabíjí bacily) a je blahodárné pro regeneraci svalů – jak před sportovním výkonem tak i po něm. Dále pomáhá v boji s nadváhou, podporuje funkci lymfatického sytému, napomáhá léčbě ekzému a zlepšuje pleť. Infrasauna přináší relaxaci a uvolnění.

Zahřívání organismu v infrasauně je intenzivnější než v sauně běžné, což způsobuje, že ve vyloučeném potu je obsažena voda maximálně z 85 %, zbylých 15 % tvoří cholesterol, tukové buňky a v tucích rozpustné jedy, těžké kovy a kyseliny, sodík i čpavek (a jelikož je zde v porovnání s klasickou saunou vyloučeno až dvojnásobné množství potu, vyloučí infrasauna z vašeho těla až sedmkrát více ve vodě nerozpustných látek).

OBECNÁ PRAVIDLA A DOPORUČENÍ

 1. Před vstupem do sauny se nejprve důkladně omyjte mýdlem.
 2. Do sauny nejčastěji vstupujeme nazí, což je nejvhodnější právě z důvodu vylučování škodlivin z těla.
 3. Odložte též raději veškeré šperky a hodinky.
 4. Do sauny je vhodné vzít si ručník, na který usednete či se na něj položíte (právě poloha vleže je zde doporučována, protože svaly jsou při ní krásně uvolněné).
 5. Doporučovaná délka saunování je asi 15 minut, pro děti zhruba 5 – 10 minut.

V sauně je patrný teplotní rozdíl, který může dosahovat až 25°C. Od země směrem výše se teplota pohybuje od 80 °C až po 105 °C.

 1. Ze začátku je tedy lepší sednout si na nejnižší místo.
 2. Pokud Vám pobyt v sauně není příjemný, je lepší saunování ukončit.
 3. Před odchodem ze sauny chvíli poseďte na nejnižší lavici.
 4. Po opuštění sauny si nejprve opláchněte rukama obličej, ze začátku můžete vynechat ochlazení v ochlazovací nádobě.
 5. Až se budete cítit řádně ochlazeni, můžete se opět vrátit do sauny.
 6. Vhodné je opakování celého cyklu třikrát – třikrát ohřátí a třikrát ochlazení.
 7. Na závěr se osprchujte vlažnou vodou, tentokrát bez použití mýdla nebo šamponu, a to z toho důvodu, aby nedošlo k podráždění pokožky.
 8. Osušte se a setrvejte v odpočívárně.

Po saunování nezapomeňte doplnit tekutiny, např. pomocí minerálek či neslazených ovocných a zeleninových šťáv. Jestliže jste se rozhodli navštívit saunu i s dětmi, měli byste to zprvu pojmout spíše jako hru a jen krátké seznámení s celou procedurou. Pokud by dítě projevovalo neklid, nebo se mu zde vyloženě nelíbilo, jistě není na místě ho do něčeho nutit a prostor v klidu opusťte.

Optimální doba pro návštěvu sauny je v podvečer a za doporučenou frekvenci bývá považováno saunování jedenkrát týdně. Během půl hodiny zde můžete vypotit asi půl litru vody, což se samozřejmě na úbytku váhy projeví, ale tyto tekutiny brzy opět doplníte. Ke zmenšení tukové zásoby tedy nedochází.

Není vhodné navštěvovat saunu při virózách a zánětlivých onemocněních, kardiovaskulárních chorobách, horečce, po vydatném jídle či nalačno, s žízní nebo po vyčerpávající námaze. Rovněž po požití alkoholu, který by mohl rozhodit běžné chování organizmu. Je třeba respektovat fakt, že saunování není pro každého, a pokud máte nějaké pochybnosti o vhodnosti právě při vašem zdravotním stavu, měli byste se poradit s lékařem.

Finská a infra sauna (2) - Masaryčka, Wellness pro BrnoFinská a infra sauna (3) - Masaryčka, Wellness pro Brno